K5 v Akfinans Bank | Mustafa Guner You Are Welcome

K5 v Akfinans Bank | Mustafa Guner You Are WelcomeWithout Prejudice

I recently published an open letter inviting Mustafa Guner’s friends to extend our invitation to our moving in party.

Since Mr Guner has blocked me from his fb page, this is the only way I can reach him. I would therefore ask any friend of Mr Guner to tell him about the party and tell him how much we would like him to be there.

https://www.facebook.com/events/1554553668140385

OPEN LETTER TO FRIENDS OF MUSTAFA GUNER
“WITHOUT PREJUDICE
Dear Friends of Mustafa Guner,
You will all recall seeing coverage of the Kulaksiz 5’s recent victory at the District Court in Kyrenia, when Judge Talat Usar found in favour of the Kulaksiz 5 home owners and indeed, having read all the evidence, found the mortgages put on our homes to be fraudulent.
Of course this judgement is subject to an Appeal by the bank and we anxiously await the outcome of this Appeal. Well the Kulaksi 5 home owners wait. Akfinans Bank Limited have lodged another case asking for action of the decision to be delayed, knowing full well we will have to dig into our meagre resources to oppose this, even though the Appeal will delay action anyway. The bank are also resuming the eviction proceedings too, knowing of course the outcome of the Appeal will sort this, one way or the other.
Now I come to my villa. What you all may not know is that the bank illegally took my villa in July 2010 and has spent a great deal of money on it and now use it as a weekend retreat. I have always believed the police were complicit in this illegal action, since despite my reporting it, they took no action and even threatened to arrest me if I trespassed in my own garden. It is hardly surprising the bank have CCTV cameras all around my property.
So where does Mr. Guner come into this. It seems the bank have, having obtained separate Kocans for each of the K5 houses on the site, put my villa into the name of your friend and coincidentally a former Director of the bank even though they are the users of it. See the attachment corroborating this Directorship.
Mr Ersin Tatar former Finance Minister. I see you were a Director alongside your friend at that time. I attach no blame to you since you were not to know the lengths the bank would go to at that time. I do however call upon you to persuade your friend to put the villa back into the name of the landowner in line with the Judge’s r
Mr Guner appears to have blocked me from his Facebook page but I believe this is a knee jerk reaction.
A little like the four police officers who were sent to my home to confiscate my laptop because the system did not like to read the truth about what is happening in this beautiful country to hapless foreigners whose only crime is to want to share paradise with its inhabitants.
Sad, that instead of embracing us as new comers and an asset, we are treated like cash cows. Sad that someone who loves Cyprus should be treated so badly with so many attempts to intimidate me into silence.
So many attempts to silence a little old lady in her 70th year whose only crime is to have bought a property in Cyprus1
One can never blame our friends for our actions, but I do call upon all the friends of Mustafa Guner to talk to him and perhaps help him see, there are two ways of doing things in this world, the wrong way or the right way. Which path will Mr Guner take?
I see Mr Guner has a lot of much respected high ranking people, especially in the UBP party, as friends. My aim in this letter is to enlist their help.
Pauline Ann Read”

For those who missed the English Version. Here is a reminder.

Mustafa Güner’in arkadaşlarına açık mektup

“ETKİ ALTINDA KALMADAN”

Mustafa Güner’in Sevgili Arkadaşları,

Hepinizin de Kulaksız 5’in Girne Kaza Mahkemesinde yakın zamanda zaferle sonuçlanan durumunu hatırlayacağı üzere, Yargıç Talat Usar Kukalsız 5’in ev sahipleri lehine lehte karar kullanmış, gerçekten de tüm kanıtları ile evlerimize konulan ipoteğin hileli olduğu bulunmuştur. Tabiki bu karar şimdi banka tarafından itiraz noktasında ve bizler endişeli bir şekilde bu itirazın sonucunu bekliyoruz. Yani Kulaksız 5 ev sahipleri de bekliyor. Akfinans Bankası Limited kararın gecikmesi için başka bir davayı ibraz etmiş, bizim buna karşı duracağımızı bile bile, yapılan itiraz zaten kararın uygulanmasını her halukarda geciktirecek. Banka itirazın sonucunun bu işi çözeceğini bildiği için aynı zamanda tahliye işlemlerine devam ediyor.

Şimdi gelelim benim villama. Hepinizin bilmediği birşey olabilir ki o da banka yasadışı birşekilde benim villamı 2010 Temmuz ayında aldı ve birçok para harcayarak onu hafta sonu dinlence yeri olarak kulanıyor. Ben polisin de bu yasadışı işlemin bir parçası olduğuna inanıyorum, çünkü bu durumu onlara bildirmeme rağmen hiçbir eylemde bulunmadılar, üstüne üstlük beni kendi bahçeme geçecek olursam tutuklamakla tehdit etmişlerdir. Ve banka CCTV kameraları ile benim mülkümün her yanını döşemiştir.

Sayın Güner’in bunlarla ilgisi ne diye soracak olursak. Her bir K5 evi için ayrı bir koçan elde etmesiyle banka benim evimi tesadüf eseri sizin bankanın eski direktörünü olan arkadaşınızın adına koyuyor. Ekte bu direktörlüğü kanıtlayan belgeyi görebilirsiniz.

Sayın Ersin Tatar eski Maliye Bakanı. Görüyorum ki siz de arkadaşınızla o zamanlar direktördünüz. Sizi bu konuda suçlamıyorum çünkü o zamanlar bankanın yapacakları hakkında o zaman bir bilginiz yoktu. Fakat size şu şekilde bir çağrıda bulunuyorum, arkadaşınızı ikna edin villayı hakimin verdiği karar doğrultusunda mülk sahibi adına geri koysunlar.

Sayın Güner beni Facebbok sayfasında bloklamış, fakat sanırım bu düşünmeden gösterilen bir tepki idi.

4 polis memuru evime gönderildi, laptopuma elkoydular çünkü sistem bu ülkede şansız yabancılara neler oluyor gerçeklerini okumaktan hoşlanmadı. Bu güzel ülkede yabancılara yapılanları çok acımasız; bizim tek suçumuz bu güzel ülkede yerleşikller ile ayni cenneti paylaşmayı istemek.

Üzgünüm ki, yeni gelenleri kucaklamak ve bir değer olarak görnek yerine bize sağılacak inek muamelesi yapılıyor. Kıbrısı bu kadar sevenlere böyle kötü davranılması gerçekten çok üzücü, sessiz kalmam için beni yıldırmak için de çok kötü mamelelere maruz kaldım.

Tek suçu Kıbrısta mülk sahibi olmak olan 70 yaşında yaşlı bir kadını susturmak için pek çok teşebbüs yapıldı.

Kimse arkadaşlarının eylemlerini kınamak istemez fakat Sayın Günerin arkadaşlarından ricam Mustafa Güner ile konuşmaları ve ona doğru ve yanlışı görmesinde yardımcı olmalarıdır.

Anlıyorum ki Sayın Güner’in, halk arasında özellikle UBP partisi içerisinde saygı duyulan birçok tanıdığı var, benim amacım bu mektup ile onların yardımını alabilmektir.

Pauline Ann Read”

 

This should be one hell of a party. All are welcome.

Never give in never give up.

Pauline Read

Print Friendly, PDF & Email

14 comments to K5 v Akfinans Bank | Mustafa Guner You Are Welcome

 • Polly Marples

  You and the bank Mustafa will be the guests of honour….perhaps honour is not quite the right word.

 • Miltiades

  There IS NO honour amongst thieves, or cheapskates, you should know that!!

 • Polly Marples

  Nor indeed some Greek Cypriots.

 • AM

  Haha…the one man crusade roles on.

  Give it a rest you boring waste of space… no one on here is interested anymore.

 • Miltiades

  I know ! Only idiots like you it seems !!
  Dont forget its Friday today, your bath day you Plonker !

 • Polly Marples

  It would be refreshing to read something new from Mutley.

  That is about as likely as his realising we all shower daily.

  Still leave him to his weekly bath, he seems happy enough with that arrangement.

  His amusement value has disappeared, just boring now.

 • fluter

  Usual sparkling wit and repartee I am glad to see.

  You know you would miss it Polly.

 • Miltiades

  Look whom you support, you blithering idiots !!

  “BERLIN, Germany – NATO must force Turkey to stop its undeclared support of the Islamic State (ISIS) and shift its policy toward the Kurdistan Workers’ Party (PKK), the deputy speaker of the German parliament said.

  Claudia Roth said in an interview with Rudaw that Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s government is pursuing a “murky” policy in Syria because it wants the Kurds weakened and their fighters “annihilated.”

 • Polly Marples

  Old Nik will need to be stopped in his toadying up to the evil Vlad the horrible too.

  A traitor to his EU partners and a traitor to his own country.

  People in glass houses…..

 • AM

  They first toadied up to the EU…. result bankruptcy …..then it was Greece result bankruptcy then it was Russia result…. who the hell knows.?

  RoC does not have a good track record so good advice would be stay well clear?.

 • Miltiades

  “British crime bosses have turned Northern Cyprus into the new Costa del Crime.”

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-131560/Brits-turn-Cyprus-Costa-del-Crime.html

 • fluter

  Why would they need to do that? There are enough crooks to the square inch there already.

  Not to mention their equivalents in the South.

 • fluter

  Incidentally, have you any idea how old that article is?

  Get back to Marathon you BF.

 • AM

  I would let that one go you bone head and concentrate on this I think ?

  http://www.financialmirror.com/blog-details.php?nid=1478