North Cyprus Yeniduzen Newspaper refuses Pauline Read Right to Reply

WITHOUT PREJUDICE
Yesterday, thanks to my good friend Husnu the attached press release was sent to all Turkish language newspapers in North Cyprus.  The Teachers Union kindly facilitated the transmission of this Press Release.

I know that Yeniduzen do not intend to carry this Press Release.  I visited their offices yesterday in the company of Husnu and was told by Mr Cenk Mutluyakali that he did not feel the need to print my right of reply because he felt that the Press Release by the bank was in answer to my Press Conference of the 29th February 2012.  I do know I never referred to the bank in such a  personal manner nor did I make totally outrageous remarks about them.  I was surprised when Mr Mutluyakali said he had edited out personal remarks I mentioned to him but took it to be the truth.  I did  note that their version was not as aggressive as the two in Halkin Sesi.
Imagine then my surprise when I got back to the car and realised that Yeniduzen had indeed referred to Chris as my lover.   Mr.  Mutluyakali
do you really believe it is necessary to allow your newspaper to demean a 28 year relationship in such a way, to carry details of letter that could only have been accessed in a dubious manner, to carry details of a private individuals personal business, to then deny them the right of reply. Mr. Mutluyakali, you know and knew I am a pensioner, how would you feel if someone referred to your grandparents in such an insulting manner?   Do you really believe that when an organisation is calling on the deportation of a private individual, that individual does not have the right of reply through the vehicle that published that call.  Then on the back of the same day’s  Yeniduzen I find an advert for —GUESS WHICH Bank.  I am sure that this would not have influenced Mr. Mutluyakali’s decision.
I do hope other newspapers will be brave enough to print this.   I believe Halkin Sesi who have been scathing in their condemnation of me and their publication of calls for my deportation have a legal obligation to print this Press Release and I hope they are professional enough to realize this.
Never give in never give up

AKFİNANS BANKIN 02.03.2012 TARİHİNDE GAZETELERE GÖNDERDİĞİ ‘‘Akfinans Bank, Kulaksız 5 sitesi mağduru olduğunu belirten Pauline Ann Read’in iddialarını yalanladı’’  BASIN AÇIKLAMASINA CEVAPTIR :

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

KTÖS öncülüğünde sendikada düzenlenen basın toplantısında Kulaksız 5 Sitesi adına Pauline Ann Read isimli İngiliz vatandaşının yapmış olduğu açıklama doğruları içermemektedir.

Pauline Ann Read cevabı :

Pauline Read tüm basın toplantısı boyunca belgeleri ile sadece doğruları söyledi.  Tabii ki Akfinans’ı savunanların doğruluk anlayışı Pauline Ann Read’den farklı olsa gerek.

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Pauline Ann Read Kulaksız 5 sitesini temsil etmemektedir ve böyle bir yetkisi de yoktur.

Pauline Ann Read cevabı :

Ben Kulaksız 5 sitesini temsil ettiğimi hiçbir zaman iddi a etmedim.  Ben sadece kendimi temsil etmekteyim.  Ama benim gibi mağdur olan Kıbrıslı Türk ve İngilizlerden oluşan binlerce insan vardır.

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Bankamız aleyhine internet üzerinden ve basın yolu ile yazmış olduğu yazılar nedeni ile Pauline Ann Read aleyhine 10 davadan fazla tazminat davası açılmıştır ve açılmaya devam edilecektir.

Pauline Ann Read cevabı :

Bugüne kadar bir tek mahkeme emri aldım ve henüz mahkemede görüşülmemiştir.  Eğer Bankayı küçük düşürücü bu kadar çok yazım !!!!!  varsa neden tümüne bir dava açmıyorlar?

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Pauline Ann Read Kulaksız 5 sitesinden ev almaktan vazgeçtiğini ve sözleşmesini feshederek Girne Mahkemesinde 2316/2008 sayılı dava ile Kulaksız Construction Ltd ve Müteahhit Abdurrahman Güney aleyhine 120 000 pound + %4 faiz ve masraflarla hüküm almış, mal sahibi Yüksel Yılmaz aleyhine açmış olduğu davayı ise geri çekmiştir. Avukatı aracılığı ile KKTC içişleri bakanlığına 04.12.2009 tarihli yazısı ile beyan etmiş ve Edremit’te yüzme havuzlu 140 metre kare yeni aldığı ve yaşadığı ev için izin talep etmiştir.

Pauline Ann Read cevabı :

Bu konu çok ilginçtir aslında.  Evet, Edremit’te başka bir villa aldığım doğrudur. Kulaksız 5 sitesinde satın aldığım evi satın almaktan kendi isteğimle vazgeçmedim.  Kulaksız 5 sitesinde ödediğim evin tapusunu müteahhitten talep ettiğim zaman, tapu dairesine bile gelmeyen müteahhit tarafından adeta buna zorlandım.  Satın alma antlaşması uyarınca, antlaşma şartlarına uymayan müteahhidi mahkemeye verdim ve Kasım 2009 tarihinde mahkeme kararı lehime sonuçlandırılarak bu antlaşmanın geçersiz olduğu kararı verildi. Abdurrahman Güney aleyhine 120 000 pound + %4 faiz hükmü aldım.Dolayısıyla bana verilen satın alma izni de otomatik olarak hükümsüz ve geçersiz oldu. Bunu her hukukçunun bilmesi gerekir inancındayım. Avukatım, zaman kazanma açısından ayni dosya numarasını kullanmamızı önerdi. Edremit’teki ev için, Kulaksız 5’teki ayni satın alma izni dosya numarasını kullanarak İçişleri bakanlığına Şubat 2011’de başvuru yaptım. Ayni dosya numarası kullanmak için yapılan müracaat kabul edilmiş ama imzalanması için o tarihten beri İçişleri bakanının çekmecesinde veya satın alma izni verilen dairede bekletilmektedir. Son olarak dosyayı satın alma izni verilen dairede görmüştüm.  Oradaki memur bana bu izin başvurusunun Güvenlik Kuvvetleri tarafından onaylandığını, yerel Polis kontrolünün tamam olduğunu ve Scotland Yard’dan alınan karakter belgesinin de ekli olduğunu bildirdi. Bütün bu olanlar ışığında zaten Kasım 2009 tarihinde feshedilen antlaşma gereği, ben nasıl olur da 4 Aralık 2009 tarihinde Kulaksız 5 sitesinde ev almaktan vazgeçmiş olabilirim? Eğer adil bir şekilde satın aldığım evin tapusunu almış olsaydım, bu sorunları yaşamamış olacaktım.  Kaldı ki en büyük sorun Akfinans’tan kaynaklanmıştır. Arazi sahibinin Akfinans’tan Mart 2005’te borçlandığı 1600 pound ve Kasım 2005’te borçlandığı 100 000 TL’nin % 250 faizle katlanarak yaklaşık 2 500 000’e yükselmesi tüm sorunların kökeninde yatan nedenlerdir. Mart 2005’te 1600 pound  borçlanan Yüksel Yılmaz, Akfinans Bank’a hiçbir geri ödeme yapmadığı halde 9 ay sonra ayni bankadan 100 000 TL’lik ikinci bir kredi alabiliyor. Buna anlamakta zorlanıyorum.  Tabii Yüksel Yılmaz hiçbir geri ödeme yapmadığı için % 250 faiz banka tarafından uygulanıyor.  Ve en sonunda Akfinans, aldıkları evlerin paralarını müteahhide ödedikleri halde bu insanların evlerini ellerinden alabiliyor.  Bu anlaşılır bir şey değildir.

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Kulaksız 5 sitesinden ayrıldığı halde koçanlı mal sahibi olan boş evlere girmesini dostu Chris ile beraber baseball sopası ile çilingire saldıran Pauline Ann Read’in devam ettirdiği asılsız kampanyaların amacının ilgililer tarafından dikkatle izlenmesi ve ilgili şahsın Fasıl 105’in ilgili hükümleri gereğince ‘‘İstenmeyen Yabancı’’ ilan edilerek KKTC’den ihraç edilmesi kanaatindeyiz.

Pauline Ann Read cevabı :

Akfinans Bank kilitli ve emniyete alınmış bulunan evime zorla girip kilitleri değiştirdiği,  evimdeki elektrikleri kestiği ve onları sorgulayan eşimin üzerine araba,  fiziki zarar verebilecek şekilde araba sürdükleri 30 Temmuz 2010 tarihinde iddia ettikleri gibi beysball sopası ile bizim tarafımızdan bir saldırı söz konusu bile değil. Her şeyden önce eşim 62 yaşında ve ben 66 yaşındayım.  Eşimin parmaklarındaki ortopedik sorunlar nedeni ile beysball sopasını tutamayacak durumdadır ve ben o gün olay mahallinde bile değildim. Akfinans’ın ahlak sınırlarını aşan bir açıklaması da eşimle benim dost hayatı yaşadığımız asılsız yakıştırmasıdır. Basın yoluyla böyle bir iddiada bulunmaları düzeysiz ve basın yasalarına aykırı bir davranış olduğunu da kamu oyuna duyurmak görevimdir.  Bu konuyla ilgili yasal haklarım mahfuzdur. Akfinans Bank’ın tüm bu asılsız, düzeysiz ve etik olmayan iddiaları bizleri üzmektedir.  Bir de yetkililere yapmış olduğu tavsiye oldukça düşündürücüdür.  Tüm bu gelişen olaylar süresince sadece doğruları söylediğimi bildikleri halde, yetkili makamlara beni 105’nolu yasa uyarınca sınır dışı etmelerini tavsiye edebilecek kadar haksızlıklarına devam edebiliyor. Benim bu yasa ile ilgili bilgilerim çok kısıtlıdır.  Fakat edindiğim bilgilere göre bu madde vatana ihanet suçlamaları içermektedir. Ve idama kadar varan cezalarla cezalandırılmaktadır.  Ben ve eşim asla bir propaganda uzmanı değiliz.  MI6 İngiliz gizli servisinin bir elemanı da değiliz. Biz sadece emekliliğini bu güzel ülkede geçirmek için gelen yaşlı bir çiftiz. Akfinans’ın bizlere karşı bu husumeti anlaşılır gibi değil.  

Olayın olduğu 30 Temmuz 2010 tarihinde bana ait olan evin tapusunu almışlarmıydı ? Açık artırma 6 Haziran 2010 tarihinde yapılmıştı.  Bu kadar kısa sürede Kulaksız 5 sitesindeki evlerin tapularını nasıl almayı başarmışlar ? Evime yasa dışı girdikleri tarih olan 30 Temmuz 2010’dan bir hafta önce Akan Kürşat’ın ofisinde bizlere evleri yeniden 55 000 pounda alabileceğimiz söylendi.  Eğer paramız yoksa bankadan 20 yıllığına borçlanabileceğimiz söylendi. Yoksa hakkını arayan 66 yaşındaki bir kadını susturma yöntemleri mi bu yöntem. Tamamen ödenmiş evlerimizi yeniden satın alma teklifi ile ilgili yorumu sizlere brakıyorum.

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Pauline Ann Read ‘‘KKTC’yi daha iyi hale getirme’’ hareketi içerisine girmiş olduğu halde kendi alacağı olan 120 000 pound hüküm yerine gelmesi ve nakit parasını alması için 27.10.2010 tarihinde Girne Mahkemesi’ne müracaat etmiş, Kulaksız Construction’a ait Arap köy’de3881 kayıt numaralı 7 dönüm 1 evlek 3500 ayak kare arazi ve üzerindeki evler için satış emri almış ve üç tane yabancı uyrukluyu mağdur etmeye çalışmaktadır.    

Pauline Ann Read cevabı :

Kulaksız 5’teki evimin tapusunu alamadığım için Direktör olarak Abdurrahman Güney ve arsa sahibi olarak Yüksel Yılmaz aleyhine anlaşmanın feshi davası açtım. Bu 02 Mart 2012 tarihli,  benim iznim olmaksızın Halkın sesi Gazetesinde yayınlanan belgede görülmektedir. Bu belge bana ait 06.11.2009 tarihli mahkeme kararı bilgilerime aittir. Belgenin doğruladığı gibi antlaşma iptal edildi ve bana 120 000 pound + %4 faiz ödenmesine karar verildi. Avukatım verilen kararı alıp Arap köydeki Kulaksız Construction’a ait mülkün satışı için mahkemeye başvurdu.  Yukarıda adı geçen 3 ev den 1 tanesinin sahibi ölmüştü.  Diğer ev ise  Abdullah Güneye aitti. Üçüncü evin ise kime ait olduğunu bilmiyorum. Henüz bu evlerin açık artırmaya girmediğini biliyorum. Kulaksız 5 sitesinde 10 aileyi mağdur duruma sokan Abdurrahman Güney’in evinin satılması beni hiç rahatsız etmeyecektir.  İnsanları aldatanların cezasız kalmaları beni hala üzmektedir.

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Akfinans Bank Ltd 06.06.2010 tarihinde mahkeme emri ile borçlu müteahhit Abdurrahman Güney ve arazi sahibi Yüksel Yılmaz’ın yurt dışında olup 2005 yılından itibaren borcunu ödemeden imtina etmesi nedeni ile açık artırmada bu siteyi 2 400 000 TL’ye yakın tapu harçları, stopajlar ve masraflar ödeyerek satın almıştır. Banka yıllardır ödenmemiş Emlak vergilerini, birikmiş su paralarını da ödeyerek faturaları adına almış kayıtlı koçan sahibidir.

Pauline Ann Read cevabı :

Akfinans’ın bu siteyi satın almasını ve evlerini satın alıp tamamen ödemiş bu insanları mağdur etmesinin ne kadar etik olduğu tartışılabilir.  Akfinans Mart 2005’te Yüksel Yılmaz’ı 1600 pound borçlandırdı. Bu borcun kefili de Abdurrahman Güney idi. Yüksel Yılmaz Akfinans Bank’a hiçbir geri ödeme yapmadığı halde 9 ay sonra ayni bankadan 100 000 TL’lik ikinci bir krediyi nasıl alabiliyor? Veya banka bir önceki borcunu ödemeyen Yüksel Yılmaz’a nasıl ikinci kez borç verebiliyor? Akfinans Bank verdiği bu borçlara % 250 faiz uyguluyor, böyle bir faiz dünyanın neresinde görülmüştür?  Tabii doğal olarak uygulanan bu fahiş faizle alınan borçlar yaklaşık 2 500 000 TL’ye kadar çıkıyor.  Peki, bu durumda bankanın yapması gereken ne olabilirdi?  Yüksel Yılmaz ve Abdurrahman Güneye ait Kulaksız 5 sitesi dışındaki gayrimenkullere mahkeme emri koyarak açık artırma ile satışını sağlamak mıydı?  Yoksa evlerini tamamen ödemiş, emekliliklerini sakin bir şekilde sürdürmek isteyen bu insanları evlerinden çıkarmak mıydı?  Sizce hangisi etiktir?  Kaldı ki hala Yüksel Yılmaz ve ailesi Kulaksız 5 sitesinde bu evlerin iki tanesinde ikamet etmektedir.  İngiliz ailelerden bir tanesi evini ikinci kez bankadan satın almış durumdadır.  Bu ne kadar adil bir durumdur?  Kulaksız 5 sitesinde oturan herkes paylarına düşen su paralarını ve diğer masraflarını zamanında ödemişlerdir. 

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Müteahhit Abdurrahman Güney ile sözleşme yaparak para verdiğini iddia eden İngilizlerin kime para verdilerse onlarla sorunlarını çözmeleri gerektiği halde,  işin kolayını seçip mudisinin hakkını koruyan Bankamıza hakaret etmelerinin maksatlı olduğu tüm Mahkemelerde de teyit edilmekte ve açmış oldukları davaları ya geri çekmekte veya iş ola yeni dava açarak sırf gündemde kalmak adına duygu sömürüsü yapmaktadırlar.

Pauline Ann Read cevabı :

Evet, gerçekten doğru bir deyim. O halde ben de bankaya bir soru sormak gereğini hissediyorum. Bankanızdan borç alan İngiliz vatandaşları mı idi ?  Eğer İngiliz vatandaşları bankanızdan borç almamışsa (ki almadılar) siz banka olarak neden işin kolayını seçip parayı borç verdiğiniz Yüksel Yılmaz ve Abdurrahman Güneyden talep etmiyorsunuz ve evlerini satın alıp paralarınız bir tamam ödemiş bu insanları mağdur ediyorsunuz? Akfinans Bankın yasal temsilcisi, eşim için ‘‘dostu’’ Chris yakıştırmasını yaparak bana hakaret etmiştir ve bu yasal hakkım mahfuzdur.

Hiçbir zaman bankayı küçük düşürücü bir hakarette bulunmadım sadece yapılanları eleştirdim. Hiçbir zaman duygu sömürüsü yapmadım, ben sadece hakkımı savundum ve sonuna kadar hakkımı savunmaya devam edeceğim. 

Akfinans Bankasının basın açıklaması : 

Bankamız 2005 yılında mal sahibinin bizzat Girne Tapu Dairesi nezdinde Müteahhit Abdurrahman Güney lehine ipotek ettiği araziye verilen kredi ile üzerine evler yapılmaya devam edilmiş olduğunu ve taşınmazın üzerinde bulunan ipoteği yıllardır bildikleri halde, müteahhit ve arazi sahibi yurt dışına kaçtığı halde sessiz kalan İngilizler Banka açık artırmada evleri aldıktan sonra ortaya çıkıp hiçbir zaman koçan sahibi olamayacakken asılsız iddialar, iftiralarla bankayı suçlayarak ve tehdit ederek koçan sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Akfinans Bank Ltd olarak 2008 yılından bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm yapıcı çağrılara küçük düşürücü, aşağılayıcı ve tehditlerle yanıtlar veren, yaptıklarını iddia ettikleri ödemelerin makbuzlarını göstermeyen bu İngilizler işgal ettikleri bu evleri internet üstünden www.ownersdirect.co.uk adlı sitede haftalığı 545 pound olmak üzere kiralamakta ve yasalara rağmen hiçbir şekilde kira stopajı da ödememektedirler. Bu konuda KKTC Gelir ve Vergi Dairesini göreve çağırırız.

Pauline Ann Read cevabı :

Kulaksız 5’te ev aldığımız zaman müteahhitle yaptığımız sözleşmede bu arazi üzerinde ipotek olmadığı açık bir şekilde beyan edilmişti. Ben evimi Eylül 2005’te aldım.  Yaptığımız araştırmalarda  Mart 2005’te arazi üzerinde sadece 1600 poundluk bir ipotek vardı Bankanın avukatının dediği gibi sessiz kalmadık ve gerekli Kasım 2005’te arazi sahibi 100 000 TL daha borçlandı.  Bankanın eklediği fahiş faiz ile 6 Haziran 2010’da bu borç yaklaşık 2 500 000 TL’ye yükseldi. Mart 2010’da bundan haberimiz oldu. Ben kimseyi tehdit etmedim sadece yasal haklarımı savundum.

Bu arada ben de vergi dairesinin araştırma yapmasını istiyorum.  Evlerini kiralayanların (eğer varsa tabii) vergilerini devlete vermelerini istiyorum.

Akfinans Bankasının basın açıklaması: 

Mahkeme nezdinde 2008 yılında yapmış olduğumuz 350 000 TL ödenerek borcun kapatılması teklifine olumsuz yanıt verenlerin bugünlere gelinmesine sebebiyet verdiklerini hatırlatırız.  Bugün ise bankamızın ödemiş olduğu miktarları uzun vadeli yapılandırma ile kira öder gibi geri ödeyerek sitede hisse sahibi değil de müstakil ev koçanı sahibi olmaları için bankamız ile gelip görüşmeleri çağrısını yineleriz. 

Pauline Ann Read cevabı:

Akfinans Bankın bu teklifini hayretle karşılıyorum.  Borç verdiği kişilerden 350 000 TL’lık meblağı tahsil etmek yerine, burada yaşayan İngiliz vatandaşlarından aldıkları evlerini tekrar satın almalarını istemeleri ne kadar ahlaki bir yaklaşımdır?   Kaldı ki o sırada Akfinans Bankasından borç alan Yüksel Yılmaz’ın ayni site içerisinde 3 villası vardı, ve banka pek ala bu villaları satarak alacağını tahsil edebilirdi. Şimdi de Banka Yetkilileri hiç vicdanları sızlamadan, emekliliklerinde bu güzelim ülkeye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gelip de yaşamlarının son bölümlerini geçirmek isteyen bu insanları taciz  etmektedirler.

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.